خرید و فروش ارز در صرافی‌ها آزاد شد

هیات دولت ایران ضمن تصویب پیشنهادهای بانک مرکزی به منظور «ساماندهی بازار ارز»، خرید و فروش ارز توسط صرافی‌ها را که پس از تک نرخی شدن ارز متوقف شده بود، بار دیگر مجاز اعلام کرد.

   

صرافی‌های ایران پس از تک‌نرخی شدن نرخ ارز در فروردین‌‌ماه امسال، اجازه خرید و فروش ارز را نداشتند. اسحاق جهانگیری روز بیستم فروردین نرخ رسمی دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده و گفته بود که «نرخ‌های غیر رسمی دیگر قاچاق محسوب می‌شود».

در جلسه روز یکشنبه ۱۴ مرداد هیات دولت ایران، تصویب شد که فعالیت صرافی‌های مجاز «صرفا بابت مصارف خدماتی و مسافرتی مطابق مقررات ارزی بانک مرکزی با ثبت مدارک و مستندات لازم امکان پذیر خواهد بود».

بر اساس این گزارش، صرافی‌های مجاز در ایران می‌توانند در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با «رعایت مقررات ارزی، به ویژه مقررات مبارزه با پولشویی» اقدام کنند.

همچنین قرار شد که ارز کلیه کالاهای اساسی و دارو به نرخ رسمی، و ارز مورد نیاز برای واردات بقیه کالاها در بازار ثانویه و از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی و خدمات تامین شود.

این گزارش می‌افزاید، تأمین ارز برای واردات سایر کالاها در بازار ثانویه ارز، از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی (به ویژه فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی) و خدمات تأمین می‌شود.

معاملات در این بازار بین صادرکنندگان و وارد کنندگان از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز صورت می‌گیرد و نرخ ارز در این بازار بر اساس عرضه و تقاضا به دست می‌آید.

دولت ایران اعلام کرده که این نرخ، به نحو مناسب، به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع‌رسانی می‌شود و در همین حال، صادرکنندگان باید «تعهد لازم را برای برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بسپارند».

هنوز مشخص نیست که ارز آزاد با چه نرخی خریدوفروش خواهد شد ولی در روزهای گذشته برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که احتمالا هر دلار آمریکا بین هشت تا ۹ هزار تومان معامله می‌شود.

برچسب‌ها

, ,دیدگاهتان را بنویسید