گزارش رسمی: معتقدان به حجاب اجباری، نصف شدند

گزارش رسمی: معتقدان به حجاب اجباری، نصف شدند

گزارش رسمی: معتقدان به حجاب اجباری، نصف شدند

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی با بررسی نظرسنجی‌های نهادهای مختلف نزدیک به حکومت، نتیجه‌گیری کرده است که شمار افراد معتقد به ‘حجاب شرعی’ و همین‌طور شمار افرادی که معتقد به ضرورت برخورد حکومتی با افرادی که از دید نهادهای رسمی ایران ‘بدحجاب’ اند، در چهار دهه پس از انقلاب کاهش پیدا کرده است.

   

این نهاد که بازوی تحقیقاتی مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود در گزارش خود هم‌چنین آورده است که میزان “بی‌حجابی” در شهرها و روستاهای ایران تفاوت قابل‌توجهی ندارد.

طبق این گزارش که در رسانه‌های ایران به‌طورگسترده موردتوجه قرار گرفته است، حدود ۳۵ درصد از ایرانیان، حجاب را “ارزشمند” می‌دانند و این شاخص نسبت به سال‌های ابتدایی انقلاب ۱۳۵۷، “۵۰ درصد کاهش” داشته است.

در مقابل این افراد و معتقدان به “حجاب شرعی”، در این گزارش آمده است که “حداقل نیمی از مردم به عرفی‌بودن حجاب باور دارند” یعنی از دید آنها حجاب شکل ثابتی ندارد و مقدار آن را عرف هر جامعه تعیین می‌کند.

پوشش کامل برای زنان، از کمی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ اجباری شد و در همه این سال‌ها حکومت ایران با برخورد انتظامی و اعمال محرومیت و مجازات برای زنانی که این پوشش را در محیط عمومی رعایت نمی‌کنند، تلاش کرده است “حجاب” را در ایران اجرا کند.

با این حال مرکز پژوهش‌های مجلس با مقایسه نظرسنجی‌های نهادهای دولتی در سال‌های مختلف گفته است که به‌مرور شمار کسانی که خواستار اقدامات پلیسی مانند “گشت ارشاد” هستند، “کاهش قابل‌توجهی” داشته است.

طبق این گزارش در حال حاضر ۴۰ درصد مردم ایران می‌گویند موافق مداخله و عمل‌کرد این‌چنینی هستند.دیدگاهتان را بنویسید