بحران دی‌ماه، بزرگ‌ترین بحران پس از انقلاب ۵۷

یک استادیار دانشگاه تهران، دانشکده حقوق، در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، درباره وقایع ۳ ماه پایانی سال ۹۶، نقطه‌نظرات خود را مطرح کرده است. او درباره حضور پررنگ آقازاده‌ها در ارکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، بحران دی‌ماه ۹۶ و فروکش کردن آن سخن گفته است.

بحران دی‌ماه، بزرگ‌ترین بحران پس از انقلاب ۵۷

اکبر ولی‌زاده، می‌گوید که بحران دی‌ماه، وسیع‌ترین بحران بعد از انقلاب اسلامی بود و به خاطر این‌که حداقل برای اولین بار «همه استان‌های کشور و ۲۹ مرکز استان» درگیر شدند. می‌گوید کاری بع تعداد معترضین ندارد اما گستردگی‌اش نشانی از یک «بحران کاملا جدی» بود که «مدیریت شد.» اگرچه «مدیریت بحران،‌ به معنی تمام‌شدن بحران و از بین‌رفتن زمینه‌های شکل‌گیری بحران و بازگشت به قبل نیست.»

دلیل اعتراضات دی‌ماه ۹۶ چه بود؟

او دلیل اصلی اعتراض‌ها را بحران کاملا ریشه‌ داخلی داشته است و در پیدایش این بحران، نقشی برای عنصر خارجی قائل نیست اگرچه «در تشدید و گسترش یافتن این بحران»‌آن را بی‌تاثیر نمی‌داند. او می‌گوید انباشت مطالبات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی به ویژه معاوقات مالی و بانکی و حقوقی در کشور، به حدی است که «فقط صورت مساله را در حوزه‌های مختلف» پاک کرده‌اند. این استاد دانشگاه از »رشد ۵۰ درصدی اعتراض» در سال گذشته خبر داده است.

نقش زلزله‌ها در اتفاقات دی‌ماه

ولی‌زاده، می‌گوید که زلزله‌ها و رخدادهای طبیعی پیش از دی‌ماه هم آرامش روانی را از مردم گرفت و موجب «تشدید نگرانی و روحیه اعتراض» در میان مردم شده است.
گروه ری‌استارت و نقش آن‌ها چیست؟

او می‌گوید که گروه موسوم به «ری‌استارت» باعث بیشتر شدن خشونت شده و همین یکی از دلایل فروکش کردن این بحران بود. عوارض ناشی از این بحران بالا بود و اگر میزان تخریب بالا می‌رفت بر بخش‌های مختلف کشور اثرات منفی می‌گذاشت، بنابراین خود مردم به عنوان عوامل کنترل‌کننده به میدان آمده و بحران را جمع کردند. باید این نکته را پذیرفت که خشونت باعث کاهش همراهی مردم می‌شود. گروه «ری‌استارت» یا امثال آن در ترویج خشونت نقش ایفا کردند اما نتوانستند مردم را با خود همراه کنند.

«بحران شهروند-خبرنگار»

او می‌گوید میزان وابستگی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی به مراتب بیشتر از جوامع چندصدمیلیونی مثل آمریکاست. این شبکه‌ها این امکان را برای افراد فراهم کرده که به عنوان شهروند-خبرنگار فعال شوند و اگر این مدیریت نشود، خود تبدیل به یک بحران می‌شود.

او همچنین از تضعیف طبقه متوسط از یک سو و بدنه عظیمی از آقازاده‌های فعال در سیستم که نه سواد خاصی دارند و نه توان مدیریتی، تحصیل بیش از ۴ هزار آقازاده در انگلستان که به کشور برخواهند گشت و سهم‌خواهی خواهند کرد اشاره می‌کند.

In this article

Join the Conversation

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.