با دختران خیابان انقلاب حرف بزنیم | مصطفی داننده

در مورد دختران خیابان انقلاب حرف زیاد زده شده است. در باره نحوه برخورد پلیس و مقام‌های قضایی با این دختران هم حرف زیاد شده است. در این میان اما هیچکس با این دختران حرف نمی‌زند.

امروز نسل جدید ایران به ویژه دختران نگاه متفاوتی نسبت به نسل‌های گذشته دارند و متفاوت زندگی می‌کنند. بیاییم به ماجرای دختران انقلاب از این زاویه نگاه کنیم. سیاسی کردن این ماجرا دردی از جامعه ایران دوا نخواهد کرد.

ماجرای حجاب و دختران خیابان انقلاب یک مسئله اجتماعی است که باید توسط علمای جامعه شناسی مورد بررسی قرار بگیرد.

مگر می‌شود از مسئله‌ای که چند ماهی است جامعه را درگیر خود کرده است به سادگی گذشت و احتمالا با یک حکم قضایی آن را به پایان رسیده تصور کرد.

مسائل اجتماعی با یک حکم قضایی به پایان نمی‌رسد. به نظر می‌رسید مسؤولان کشور هنوز تفاوت میان نسل‌ها را باور نکرده‌اند، بسیاری از جوانان امروز ایران مانند پدران و مادران خود فکر نمی‌کنند.

معاون زنان رییس جمهور، نمایندگان زن مجلس، معاون فرهنگی قوه قضاییه و هرکسی که در حوزه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند و صاحب نظر است با این دختران حرف بزنند.

از آنها بپرسند چرا تصمیم گرفتند اینگونه صدای خود را به گوش دیگران برسانند؟ از آنها بپرسند چرا روسری سفید خود را به چوب زدند؟ اصلا از آنها بپرسند چه می‌خواهند؟ اصلا شاید رفتار آنها سیاسی بوده باشد و ما اشتباه می‌کنیم که این یک خواست اجتماعی است.

حرف زدن با این دختران باعث می‌شود مسؤولان مرتبط با جوانان با طرز فکر و خواسته‌های آنان آشنا شوند. شاید در این حرف زدن به مسائلی برسند که اصلا فکر نمی‌کردند در ایران چنین مشکلاتی نیزوجود دارد.

قبل از برگزاری هر دادگاهی و یا هر حکمی با این دختران حرف بزنیم. در فضایی کاملا دو طرفه. بگذاریم آنها حرف‌هایشان را بزنند و بگویند چرا در خیابان انقلاب روسری‌‌های خود را به چوب زدند.

چه بسا با گفت‌وگو و توافق بر سر حداقلی از آنچه در هنجارهای ملی هم پذیرفته شده بسیاری از سوءتفاهم‌ها رفع و مجال تفسیر سیاسی و حتی تلقی مذهبی هم رفع شود./ عصر ایران

In this article

Join the Conversation

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.