چگونه عکس خوب بگیریم؟

نیما افشارنادری:‌ عکاسی خوب از مناظر شکوهمند، حیوانات، غروب و طلوع آفتاب، آسمان، و در مجموع طبیعت، نیازمند دانستن نکاتی‌تازه است که کوشش می‌کنم در این نوشتار، به برخی از آن‌ها بپردازم. بی‌شک موارد مهم دیگری هم وجود دارد که ما را به عکسی بهتر، و حرفه‌ای‌تر هدایت می‌کند. بله درست حدس زدید: تجربه و پشتکار و البته شناخت محیط پیرامونی.

چطور عکس‌های خوبی بگیریم؟

مناظر فریبنده با عمق

برای اطمینان از این‌که عکسی که می‌گیرید، عکس خاصی از آب دربیاید، باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید که از مهم‌ترین آن‌ها ترکیب‌بندی،‌ نور و فوکوس است. برای عمق‌بخشی به عکس منظره‌‌ای که می‌گیرید، می‌توانید یک سوژه را در جلوی زمینه قرار دهید. برای مثال می‌توان یک شاخه درخت را در جلوی ساختمان‌های بلند قرار داد تا عمق مشخص شود. این کار باعث می‌شود چشم‌ها میان سطوح مختلف تصویر بگردند و عمق را بیشتر درک کنند. عمق میدان بالا با تصویر واید (باز) و دیافراگم بسته قابل دستیابی است. این کار همچنین برای مشخص کردن شکل‌ها و مناظر، رنگ‌ها و نور افتاب در جای‌جای تصویر مفید است. بعد از یک بارش کوتاه، آفتاب معمولا در هنگام تابش اولین رگه‌های نور از ابرهای خاکستری، پس‌زمینه‌ای بسیار دیدنی به عکس ما هدیه خواهد داد.

به همراه داشتن سه‌پایه و سایه‌بان لنز، مهم‌ترین ابزار عکاسی موفقیت‌آمیز مناظر هستند.

در هنگام عکاسی از مناظر، حواستان به خط افق هم باشد چون عدم توجه به آن می‌تواند تصویر را کج یا نامتوازن کند.

ساختن یک آسمان خیره‌کننده

برای آن‌که ابرهای آسمان، مثل یک تشک پنبه‌ای دیده شوند، و نه یک شیء سفید مبهم، فیلترهای ان‌دی را به لنز خود ببندید. این فیلترها، فیلترهای کاهنده نور هستند و تصویر را خاکستری‌تر می‌کنند و به عکاس اجازه می‌دهند رنگ آسمان را به حالت دلخواه تغییر دهد بی آن‌که کل عکس از این تغییر آسیبی ببیند.

این فیلتر باعث می‌شود رنگ ابرها و سایه‌ها طبیعی‌تر به نظر بیایند. برای پیش‌گیری از انعکاس تصویر روی سطوح صاف مثل شیشه یا آب، استفاده از فیلتر پولاریزه گره‌گشاست.

این فیلترها از انعکاس ناخواسته روی اجسام صاف مثل شیشه‌ها تا حد زیادی جلوگیری می‌کنند. همچنین می‌تواند موجب اشباع بیشتر رنگ شده و به شما این امکان را می‌دهد که مثل یک عکاس حرفه‌ای، آسمان آبی را ثبت کنید.

 

عکاسی طبیعت به نحو احسن

مورچه سیاهی در حال راه رفتن در مسیر خود در جنگل است، نور روی برگ‌های درختان می‌رقصد و سنگ‌ها در حال آفتاب خوردن هستند: هر جا را که نگاه کنید، چیزی برای عکس گرفتن آماده است.

وقت بگذارید و در طبیعت و بافت‌هایش، رنگ، شکل و ساکنان آن جستجو کن. بهترین تصویر، زمانی که کمتر توقعش را داری پیدا می‌شود.

برای آن‌که از فوکوس بودن تصویر مطمئن باشید، نیاز به سه‌پایه دارید که همان قدر که جلوی چشم شما ثابت می‌شود بتواند دوربین را در سطح زمین هم نگاه دارد. بسیاری از سه‌پایه‌ها برای سطح زمین هم طراحی شده‌اند. یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

نورپردازی چالش بعدی است که با استفاده از رفلکتورها (بازتاب‌دهنده‌ها) می‌توان پشت سر گذاشت. یک تکه کاغذ سفید یا خاکستری هم می‌تواند به جای رفلکتور عمل کند و سایه‌ها را از اشیاء بی‌حرکت حذف کند.

وقتی به سراغ یک سوژه متحرک، مثل پروانه‌‌ای که از روی گلی به گلی دیگر می‌پرد می‌رویم، بهتر است برای ثابت کردن عکس از فلاش استفاده کنیم اگرچه استفاده از خود فلاش،‌ زمانی که می‌خواهیم عکس کلوزآپ بگیریم، مشکل است.

چون در این حالت، استفاده از نورسنج به خاطر سرعت شاتر بالا منتفی است. چاره مشکل این است که از سوژه عکس‌هایی با تنظیمات مختلف بگیرید تا عکس شما کمترین مشکل را داشته باشد. به این کار «محدوده‌بندی» گفته می‌شود.

ابتدا با شرایط عادی عکس خود را بگیرید و سپس تنظیمات نور را تغییر دهید تا به عکس مناسب برسید. اصلاح نورسنجی باعث می‌شود تصویر سالم‌تری از سوژه مورد نظر بگیرید و عکس شما جزئیات بیشتری را ثبت کند.

استفاده از لنزهای تله برای عکاسی از حیات وحش، اجتناب ناپذیر است. وقتی شما نمی‌خواهید بر سر راه یک سوژه قرار بگیرید و خطر مواجهه با آن را به جان بخرید، چاره‌ای جز این ندارید که لنزهای تله‌ قوی‌تری تهیه کنید. یک قاعده کلی این است:‌ هر چه لنز شما عدد بزرگ‌تری داشته باشد و توان زوم بیشتری داشته باشد، قیمت آن بیشتر است. در هرحال داشتن لنزهای تله برای عکاسان طبیعت ضروری است.

 

عکاسی موفقیت‌آمیز از حیوانات

حیوانات مستحق عکس‌گرفتنند، اما گاهی اوقات عکاسی از آن‌ها سخت‌ترین کار ممکن است.

چیزی که در عکاسی از حیوانات نیاز دارید، شکیبایی است و حافظه پرگنجایشی در دوربین شما. حیوانات غیر قابل پیش‌بینی هستند و اغلب به سمتی که توقعش را ندارید در حال حرکت. برای عکاسی از آن‌ها، در بیرون از خانه از سرعت شاتر بالا استفاده کنید. از آن‌جایی که بسیاری از آن‌ها واکنش خوبی نسبت به فلاش ندارند و یا چشم‌هایشان را می‌بندند و یا آن‌که پا به فرار می‌گذارند، چاره‌ای جز این نیست که از نور طبیعی استفاده کنید.

اگر از حیوانات در داخل خانه عکاسی می‌کنید، جهت فلاش را به سمت سقف بگیرید. این نور همچنین ملایم‌تر خواهد بود و درخشندگی بهتری به عکس شما می‌دهد.

این نور ملایم، می‌تواند از طریق دیفیوزر هم تهیه شود (نکته ۵۷ را ببینید).  

تصاویر در صورتی که در پس‌زمینه از چیزی مثل بالش یا عروسک مورد علاقه حیوان استفاده شود، گیرایی بیشتری خواهند داشت.

نزدیک‌تر بروید

اگر مورچه‌ها و عنکبوت‌های غول‌پیکر شما را نمی‌ترسانند و باعث انزجارتان نمی‌شوند، می‌توانید به کشف دنیای ماکرو بپردازید. کاری که لنزهای ماکرو انجام می‌دهند این است که یک جزء‌ کوچک را تفکیک کرده و به آن اهمیتی به عنوان سوژه اصلی یک عکس می‌دهند.

اگر لنز دوربین شما امکان عکاسی کردن ماکرو را نداشت، شما می‌توانید به جای آن از فیلترهای کلوز‌آپ ارزان‌قیمت‌تری استفاده کنید که روی لنز سوار می‌شوند و یا لنزهای گران‌قیمت با کیفیت تهیه کنید. با استفاده از آن‌ها می‌توانید به سوژه‌های کوچک نزدیک شوید. قیمت این لنزها به توان عمق میدان آن‌ها بستگی دارد. به‌هرحال با گران‌قیمت‌ترین لنزهای ماکرو هم فوکوس نگه داشتن همه عناصر تصویر مقدور نیست و باید به بخشی از آن اولویت دهید. شما با استفاده از لنزهای ماکرو، بخشی از نور را هم از دست می‌دهید. پس لازم است از سرعت شاتری کندتر از حد معمول استفاده کنید.

 

برای همکاری با پندار، در زمینه عکاسی، دوربین، فروش آنلاین و خدمات عکاسی با [email protected] مکاتبه کنید.

 دیدگاهتان را بنویسید