عکاسی پرتره

نیما افشارنادری: عکاسی از چهره یا چیزی که به آن عکاسی پرتره می‌گوییم، یکی از جذاب‌ترین انواع عکاسی برای عده زیادی‌ست که راه حل‌های مواجه به آن را می‌دانند، اما عده زیادی جواب خوبی نمی‌گیرند و آن را به کنار می‌گذارند.

در عکاسی از پرتره‌ها، خجالت نکشید

گرفتن عکس پرتره از یک نفر، یعنی ایجاد یک ارتباط، حتی شده برای یک لحظه. این هم تنها وقتی میسر است که سخت نگیرید. ایجاد ارتباط زمان‌بر است. فرض کنید در مصر هستید و با مردی سالمند ملاقات می‌کنید که چهره‌ای عکس‌گرفتنی دارد و نمی‌توانید از خیر تصویر او بگذرید.

به عنوان یک گردشگر، کاری که می‌توانید بکنید گذاشتن دوربین روی حالت لنز تله‌فوتو و عکاسی از او از راه دور است، بی‌آن‌که گپی با او زده باشید یا نگاهی رد و بدل کرده باشید. اما شما می‌توانید گزینه بهتر را آزمایش کنید: او یا خواهد گفت نه، یا رضایت خواهد داد. در هر دو صورت شما راهی برای ایجاد ارتباط با او یافته‌اید، بحث را ادامه دهید و به نتیجه درخشان برسید. این یک چالش شخصی‌ست که از نتیجه‌اش لذت خواهید برد. در این بازی رابطه، بکوشید همیشه احترام متقابل را رعایت کنید، کسی موظف نیست به شما اجازه دهد از او عکس بگیرید و جایی هم ننوشته که تصاویر زیبا و چهره‌های مناسب برای عکس، متعلق به گردشگران و عکاسان آماتور یا حرفه‌ای‌ست.

 

پرتره‌هایی ماندگار بگیرید

در پرتره‌های کلاسیک، عکاسان سعی می‌کنند روی چشم‌ها فوکوس کنند. این می‌تواند برای وقتی که از یک لنز تله کوتاه استفاده می‌کنید و می‌خواهید در این موقعیت روی سوژه تمرکز کنید و پس‌زمینه در حاشیه باشد ترفند موفقی باشد. راه دیگر این است که روی سوژه خود زوم کنید تا سوژه نسبت به پس‌زمینه‌ای که مات می‌شود جلوه پیدا کند. لنزهای تله‌فوتو، تصویر سوژه را تخت‌تر و لنزهای واید می‌توانند تصویر صورت را با تناسب بیشتری نشان دهند.

نور را با وایت‌بالانس مناسب تنظیم کنید تا صورت سوژه رنگی طبیعی داشته باشد. اگر وایت‌بالانس را برای هوای ابری تنظیم کرده‌اید، درجه رنگی گرم‌تری خواهید داشت. مراقب باشید که وقتی چنین کاری می‌کنید، ممکن است صورت‌ و پوست کمی نارنجی‌ شوند.

وقتی کادر عکس را در دوربین تنظیم می‌کنید، مطمئن باشید که هیچ انگشت، مچ یا زانویی را نصفه نیمه در کادر نمی‌گذارید. هیچ‌کس عکسی با سوژه تکه‌ پاره را دوست ندارد. اگر سوژه شما نمی‌داند با دستانش چه کند، آن‌ها را روی زانو، داخل جیب یا هر جای دیگری بگذارید که بیشتر با ایده عکاسی شما مطابقت دارد.

 

فراهم کردن یک پرسپکتیو بهتر

وقتی کسی در جلوی بوم نقاشی‌اش قرار دارد، یک کشاورز در کنار تراکتور خود یا یک نوازنده نشسته بر صندلی پیانوی عزیزش، چه باید کرد؟ این جور مواقع عکاس باید تخم دوزرده کند یا با یک سنگ،‌ دو گنجشک را بزند. در پرتره‌های محیطی، سوژه با محیط قرابت و نزدیکی بیشتری دارد و این مسئله هم کار عکاسی را آسان‌تر می‌کند و هم این‌که به عکس جذابیت بیشتری می‌بخشد.

لنز نرمال یا واید در این موقعیت می‌تواند کمک کند تا عمق میدان بیشتری داشته باشید و جزئیات بیشتری را ثبت کنید.

پس‌زمینه طبیعی بسازید

پرتره‌های گرفته شده معمولا از پس‌زمینه مات برخوردارند. گاهی اوقات هر آن‌چه لازم است، یک قدم به کنار یا جلوی سوژه رفتن است تا از نمایش اجزای بیهوده در پس‌زمینه مثل درخت یا تیرچراغ برق دوری کنید. سوژه خود را می‌توانید در مقابل یک پس‌زمینه تاریک مثل دیوار تک‌رنگ یا یک بوته قرار دهید.

اگر هیچ کدام از این ترفندها جواب نداد، همیشه می‌توانید از شر یک پس‌زمینه با استفاده از لنز تله نجات پیدا کنید و دیافراگمی را انتخاب کنید که پس زمینه را از فوکوس خارج می‌کند.

 

نورپردازی یک پرتره

اهمیت نور در عکاسی از پرتره‌ها غیرقابل انکار است. یک نور گرم و نرم که روی صورت بتابد عالی‌ست اما نوری که به صورت تند روی سوژه بتابد باعث می‌شود سایه‌های خوبی نداشته باشید، مگرآن‌که دانش شما در زمینه نورپردازی عکس‌ها به حد خوبی رسیده باشد و کمی تجربه کسب کرده باشید.

اگر در داخل اتاق عکاسی می‌کنید، گزینه‌های شما برای استفاده از تصویر غیرمستقیم محدودتر است. شما می‌توانید از یک فلاش بیرونی (اکسترنال) که می‌تواند این نور را بسازد استفاده کنید. می‌توانید از دیفیوزِر برای فلاش استفاده کنید (نکته ۵۷) یا آن‌که سوژه را رو به پنجره بنشانید.

رفلکتورهای عکاسی می‌توانند برای از بین بردن سایه‌ها مفید باشند اما شما همچنین می‌توانید از برگه‌های سفید کاغذ یا مقوا هم برای این‌کار استفاده کنید. این کلک برای بیرون از خانه هم کارایی دارد. مثلا برای جاهایی که نور شدید دارید و نیاز به چیزی مثل چتر برای مدیریت نور و کاستنِ شدت آن دارید، این ترفند کارساز خواهد بود.

نکته مهم این است که کاغذ حتما باید سفید باشد و نوشته نداشته باشد چون در آن صورت سایه‌ای خواهد انداخت که اصلا برای عکس شما جالب نخواهد بود. سوژه می‌تواند در این وضعیت زیر صفحه کاغذ یا چتر باشد تا نور طبیعی‌تری روی صورت او بیفتد. با این کار بسته شدن چشم او نیز زیر نور آفتاب رخ نخواهد داد.

پرتره گروهی

عکس‌های گروهی اغلب خسته‌کننده و غیرخلاقانه‌اند. اما شما به راحتی می‌توانید به آن‌ها جان ببخشید. چه عکس از یک تیم فوتبال در مقابل دروازه باشد یا عکس عروسی در باغ.

جان بخشیدن به چنین عکس‌هایی آسان است. گروه را در یک مثلث تصویری قرار دهید، برای مثال شما، همسر و کودکان به راحتی می‌توانید یک مثلث را تشکیل دهید. یا مثلا عکسی از همکلاسی‌ها به راحتی می‌تواند جذاب‌تر از این عکس‌های رسمی قدیمی باشد: همکلاسی‌های کوتاه‌تر را جلو بنشانید، قدهای متوسط را در میانه و بلندقدها را در پشت. همه آن‌ها را مایل به وسط عکس کنید و با لنز واید و apperture کوتاه‌تر عکاسی کنید طوری که همه صورت‌ها فوکوس باشد.

عکاسی از بچه‌ها

عکاسی از بچه‌ها می‌تواند مفرح‌تر از چیزی باشد که فکرش را می‌کنید اما در حین حال چالش‌های بسیاری خواهید داشت: کودکان آرامش دارند، اما همان قدر هم غیرقابل پیش‌بینی‌اند. کار آسان در این جور مواقع این است که آن‌ها را به اطرافشان و وسایلی که دارند مشغول کنید. در هر حال مهم‌ترین چیزهایی که در عکاسی در این وضعیت مهم است شکیبایی و حافظه پرظرفیت و خالی است. از صورت آن‌ها با فیلترهای نرم و نور غیرمستقیم عکاسی کنید. فیلترهای نرم به خاطر این که که بخش روشن تصویر نور بهتری داشته باشد و تصویر را روی صورتی که می‌خواهید متمرکز کند. اثر دیگر آن، تصاویر شفاف‌تر خواهد بود. چه بیرون و چه داخل خانه، پس‌زمینه خنثی می‌تواند فضای صمیمی‌تری به تصویر نهایی ببخشد.

 

برای همکاری با پندار، در زمینه تجهیزات عکاسی، دوربین، فروش آنلاین و خدمات عکاسی با [email protected] مکاتبه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید