حرکت در عکاسی

نیما افشارنادری: عکس‌های زیادی می‌بینیم که در عامه به نام «شکار لحظه»ها مشهورند اما در حقیقت تکنیکی از فریز کردن حرکت در عکاسی پشت آن است. در این مطلب، به انواع کارهایی که با دوربین برای ثبت یک حرکت، یا ترفندهای آن می‌پردازیم.

 

شکار حرکت و هیجان

خیلی از عکس‌های ورزشی خوبی که می‌بینیم مربوط به حرکات صورت ورزشکاران در مواقع حساس است. برای ثبت این لحظات لازم است عکاس با بافت دراماتیک بازی آشنا شود و خود را با این داستان همراه کند.عکاسی که موفق شود چنین کاری کند، در نهایت پاداش خوبی با عکس خود خواهد گرفت.

درگیری اصلی این‌جا وقتی است که روی چیزی که می‌خواهید فوکوس کنید. این‌که در حین یک پرش، سوژه روی هوا ثابت شده باشد نیازمند این است که شما سرعت شاتر را در حالت سریعی قرار دهید و روی ورزشکار فوکوس کنید. وقتی می‌خواهید در یک بازی توپ‌دار عکس بگیرید، بهتر است کادر عکستان را طوری تنظیم کنید که توپ هم در کادر باشد. در غیر این صورت، ممکن است عکس گرفته شده گیج‌کننده باشد.

تنظیم کردن دوربین روی حالتی که «چند عکس پشت سر هم» می‌گیرد، به درد همین لحظه‌ها می‌خورد. وقتی از این امکان استفاده می‌کنید، دوربین با فشردن دکمه توسط شما و تا زمانی که دستتان روی دکمه است همزمان پشت سر هم عکس‌های متوالی زیادی می‌گیرد.
انتقال سرعت به عکس

ممکن است امکان فوکوس خودکار دوربین شما، در مواقعی که سوژه متحرک است و به اصطلاح پنینگ می‌کنید، درست کار نکند. در نتیجه هم تصویر و هم پس‌زمینه در حال حرکت به نظر بیاید و عکس خراب شود. وقتی از اسکی‌بازها، دونده‌ها، یا دوچرخه‌سوارها عکس می‌گیرید، این می‌تواند خیلی مفید باشد که چه با دست یا با قفل کردن فوکوسی که خود دوربین روی موقعیتی خاص انجام می‌دهد، کار را پیش ببرید.

این به شما اجازه می‌دهد که تصاویر را به خاطر اتوفوکوس ضعیف دوربین از دست ندهید. بعد از این‌که فوکوس را روی نقطه‌ای تنظیم کردید، تمام چیزی که لازم دارید این است که منتظر باشید تا سوژه رد شود و آن وقت دکمه را فشار دهید.

شکار حرکت با فلاش

ترکیبی از نور طبیعی و مصنوعی می‌تواند تاثیر جالبی روی عکس بگذارد. استفاده از نور فلاش با سرعت شاتر پایین، باعث می‌شود روی بخشی از جسم متحرک فوکوس شده و بخشی دیگر مات به نظر برسد. با این کار می‌توانید حرکت سوژه را در عکس خود القا کنید.

خیلی از دوربین‌هایی که فلاش خارجی دارند، سیستمی دارند به نام rear-curtain sync یا (second-curtain sync) که به شما کمک قابل توجهی می‌کند‌ تا نتایج خیره‌کننده‌ای بگیرید (به دفترچه راهنمای دوربین خود مراجعه کنید).

این حالت از تنظیمات دوربین، تصویر را، انگار که شاتر را بازتر کرده‌ باشید، روشن‌تر می‌کند. اما در این حالت، قبل از این‌که شاتر بسته شود،‌ فلاش رو به خاموشی می‌رود. سوژه شما در محل ثابت می‌شود و حرکت غیرواضحی که ثبت می‌شود حرکت سوژه را نسبت به پس‌زمینه القا می‌کند.

تصاویر مسحورکننده از آب

با ایجاد تغییرات در سرعت شاتر،‌ می‌توان حالت‌های کاملا متفاوتی از جریان آب در رودخانه یا آبشار را ثبت کرد. انتخاب یک سرعت شاتر سریع‌تر باعث می‌شود حرکت آب ثابت شود: انتخاب سرعت شاتر روی ۱/۱۲۵ ثانیه برای شروع مناسب به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید جریان آب را مانند رقص پرده‌ای چرخان ثبت کنید، دوربین را سرعت شاتر طولانی‌تر مانند ۱/۳۰ یا حتی کندتر تنظیم کنید.

سرعت دقیق در این مثال بستگی کامل به سرعت آب دارد. پیشنهاد می‌شود در این‌ حالت با سرعت‌های مختلفی چند عکس بگیرید تا با مقایسه آن‌ها به سرعت مورد نظر برسید.

اگر در ظهر عکس می‌گیرید، شاید انتخاب سرعت شاتر آهسته کار سختی باشد،‌ حتی اگر شما کوچک‌ترین دیافراگم را هم انتخاب کنید و کمترین ISO را هم برگزینید، باز هم عکس به شدت پرنور است. در این حالت لازم است از فیلترهای خاکستری یا ND بهره ببرید. این فیلترها مثل عینک آفتابی روی دوربین عمل می‌کند و می‌توانید آن‌ها را با توان‌های مختلفی از فروشگاه‌ها تهیه کنید. این فیلترها به شما اجازه می‌دهند تا شدت نوری که به حسگر می‌رسد کاهش یابد و بتوانید کار را با سرعت شاتر آهسته‌تری پیش ببرید.

 

برای همکاری با پندار، در زمینه عکاسی، دوربین، فروش آنلاین و خدمات عکاسی با [email protected] مکاتبه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید