استفاده از فلاش در عکاسی

نیما افشارنادری: استفاده از فلاش، در عکاسی سهل و ممتنع است. به همین روی، نیاز است تا این نور خودخواسته، مهار شود. در این‌جا راه هایی برای مهار و به کار گیری بهتر نور فلاش عکاسی را با هم مرور می‌کنیم:

کاهش نور فلاش

اگر نور اصلی که به سوژه می‌تابد مستقیم است و از فلاش خود دوربین می‌تابد، ممکن است تابش نور آزاردهنده باشد. برای آن‌که نور آرام و نرم‌تری بتابد، از فلاش بیرونی استفاده کنید که سر چرخانی دارد و می‌تواند به سمت سقف یا دیوار بچرخد.

اگر معمولا عکس‌های پرتره‌ داخلی می‌گیرید، یک فلاش خارج از دوربین که دانش استفاده از آن را هم داشته باشید از ضروریات است.

سر فلاش را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به دیوار یا سقف تنظیم کنید. یک عکس آزمایشی بگیرید و ببینید که آیا نور برای سوژه احتمالی شما مناسب است؟ اگر کافی نبود، می‌توانید مقدار نور فلاش را افزایش دهید، یا دوربین را به سوژه نزدیک‌تر کنید. یا آن‌که مقدار روشنایی را با استفاده از تنظیمات دوربین روی ۱+ قرار دهید (این کار را می‌توانید از دفترچه راهنمای دوربین خود بیاموزید).

یک پخش‌کننده نور (دفیوزر) هم می‌تواند ابزار خوبی برای استفاده از فلاش بدون از دست دادن تاثیر خوشایند نور طبیعی باشد. دفیوزر، یک جعبه سفید پلاستیکی است که روی رفلکتور (بازتاب‌دهنده) نصب شده و نور ملایم‌تری را به سوژه می‌تاباند. با استفاده از دفیوزر، می‌توانید نقطه نور را مستقیما روی سوژه قرار دهید بدون آن‌که نگرانی‌ای برای آزاردهنده بودن نور یا سایه‌های تند و تیز آن داشته باشید.

برای آن‌که نور به صورت غیرمستقیم به سوژه بتابد، شما می‌توانید خودتان یک کاغذ سفید را روی سر فلاش قرار دهید یا با کمی زیرکی، می‌توانید با یک ورقه کاغذ سفید و نوارچسب، رفلکتور بسازید. آن را در حالی که زبانه‌اش  به سمت بالای فلاش است به پشت فلاشی که به سمت سقف گرفته‌اید و رو به شماست محکم ببندید. کاغذ سفید این‌جا و الا درست مثل رفلکتور عمل می‌کند که درخشش خاصی به عکس شما می‌بخشد.

حالت نوردهی

حتی وقتی عکس‌ها با فلاش عکاسی شده‌اند هم می‌توانند حس خوبی داشته باشند، به شرطی که کاملا بیخیال نور طبیعی نشویم. پس سعی کنید از نورهایی با منابع متفاوت در عکس بهره ببرید.

در چنین مواقعی، استفاده از یک فلاش خارجی با سر چرخان که می‌توان آن را روی سمت مقابل یا بالای سرمان تنظیم کنیم، بسیار ارزشمند خواهد بود. آن را روی حالت نیمه‌اتوماتیک قرار داده و سرعت شاتر  را روی ۱/۶۰ ثانیه یا ۱/۳۰ ثانیه بگذارید. نوردهی طولانی‌تر، به تاثیرپذیری بیشتری از نور محیط منجر می‌شود. برای نمونه نور روی میز را در عکس بالا یا نور روز را که از پنجره به داخل آمده مشاهده کنید.

اگر با این حال، باز هم نور فلاش شما، آزاردهنده بود، می‌توانید شدت آن را از روی فلاش کم کنید (البته اگر فلاش شما چنین قابلیتی را داشت). یا آن که فلاش را به سمت سقف یا دیوار بگیرید تا رسیدن آن به سوژه دشوارتر شده و از شدت آن کاسته شود.

روشن کردن سایه‌ها با فلاش

هنگامی که نور خورشید باعث سایه کامل شده باشد یا سایه‌‌ی زیردرخت کاملا یک بخش از عکس را تاریک کرده باشد، می‌توانید از Fill Flash برای داشتن روشنایی طبیعی‌ استفاده کنید.

گاهی اوقات این امکان خود مشکلاتی را پیش می‌آورد چون ممکن است نورهای خشنی در این حالت ظاهر شود.

یک فلاش خارجی می‌تواند منجر به حل این مشکل شود اگر کمی فلاش را رو به پایین بگیرید تا سایه‌ها اندکی روشن‌تر شوند.

فلاش‌های خارجی معمولا امکان اصلاح روشنی نور را، چیزی شبیه به خود دوربین‌ها، همراه دارند.

اگر فلاش را روی ۱- بگذارید (دفترچه راهنمای فلاش خود را بخوانید) می‌توانید شدت نور طبیعی را در عکس خود تنظیم کنید.

این کار را می‌توانید حتی با فلاش داخلی دوربین هم انجام دهید. (برای مثال با تعیین -۱ یا بیشتر) و ترکیب آن با تنظیمات روشنایی فلاش (مثلا روی +۱) شما می‌توانید میزان ترکیب نور طبیعی و مصنوعی را تنظیم کنید.

اجتناب از چشم قرمز در عکس

قرمزی چشم‌ها، می‌تواند حاصل کار ما را در یک عکس خوب کاملا خراب کند. اما برای اجتناب از آن چاره‌هایی هست. بیشتر دوربین‌ها وضعیتی دارند که باعث می‌شود فلاش کمی قبل از گرفته شدن تصویر عمل کند و با این کار، احتمال بروز خطای قرمزی چشم پایین می‌آید اما باز هم یک مشکل وجود دارد. نور اضافه، می‌تواند موجب انقباض مردمک چشم سوژه شود. با این کار اندکی مشکلات عکاسی در این حالت بهبود پیدا می‌کند اما به جای استفاده از گزینه‌های داخلی دوربین امکان دیگری نیز پیش روی ماست: این که از منبع نور دیگری در نزدیکی سوژه استفاده کنید. روشنی یک اتاق، باعث می‌شود مردمک منقبض‌تر شود که تاثیر قرمزی چشم را کم خواهد کرد.

همچنین می‌توانید از یک فلاش خارجی بهره برده و آن را در زوایای مختلفی نسبت به سقف و سوژه بیازمایید. زاویه واید‌تر موجب می‌شود نوری که از سقف یا دیوار منعکس می‌شود، کاهش یافته و بازتاب کمتری روی شبکیه چشم داشته باشد. با این کار از آسیب قرمزی چشم کاسته خواهد شد.

 

برای همکاری با پندار، در زمینه عکاسی، دوربین، فروش آنلاین و خدمات عکاسی با [email protected] مکاتبه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید