Press "Enter" to skip to content

انواع ابزار نجاری

تحریریه پندار ۰

هر کسب و کاری، ابزارهای خودش را دارد و کار با چوب و نجاری از این امر جدا نیست. هر نجار ماهری، باید ابتدا ابزارهای مرتبط با کار خود را بشناسد و بهترینش را برای بهترین کار برگزیند. اینکه از کدام یک چه وقت استفاده کند و چطور با کمک ابزارهای نجاری، بهترین نتیجه را در ساخت دستساختههای چوبی و مانند آن بگیرد.

ابزارهای نجاری دستی که حتما باید داشته باشیم کدام هستند؟

[wp_ad_camp_1] [wp_ad_camp_1]

یک چکش

داشتن ابزارهای مختلف با برندهای گوناگون به کنار، شاید اساسیترین آنها، چکش باشد. چه از زمانی که اجداد ما با کوبیدن چوب روی چوب، خانه و پل میساختند و چه الان که چکشهای فلزی خوشتراش در اختیار ماست، چکش مادر ابزارهای نجاری بوده است. چکشی که لازم است، آنی باید باشد که جای دست خوب داشته باشد و نشانهگیری با آن دشوار نباشد. تا به جای محصول در حال ساخت، روی ناخن انگشت دست دیگر شما پایین نیاید، یک نجار با ناخنهای همیشه زخمی، نجار خوبی نیست.

داشتن یک پتک نمیتواند جای چکش را بگیرد. بعضی از آنها دستگیرههای چوبی و برخی دیگر پلاستیکی دارند. حتی بعضی با دسته فولادی و چکشهایی با دستههای فایبرگلاس هم به بازار آمدهاند. باید دست بگیرید و هر چکشی را برایتان راحتتر است و تسلط بیشتری به آن دارید انتخاب کنید. چکش دسته چوبی فشار کمتری روی دست میآورد، البته معمولا.

دو متر نواری

وسیلههای اندازهگیری به طور کلی اهمیت زیادی در کار نجاری دارند. ابزارهایی هستند که باعث میشوند ما به تخمین چشم اعتماد نکنیم و دقت کار را تا حد خیلی زیادی بالا ببرند. انواع مختلفی از آن در حال حاضر عرضه شدهاند که مدرنتر هستند اما آن چیزی که همیشه و همیشه در کارگاه نجاری لازمتان میشود چیزی نیست جز متر نواری. مهم این است که متر شما یک قلاب برای گیر کردن به اشیا داشته باشد و به خوبی بتوان آن را با دکمهای فیکس کرد. وگرنه متر، همان متر است.

سه چاقوی کاربردی

یک ابزار چاقوی نجاری خوب یکی از داراییهای شماست. چاقوهای نجاری انواع مختلفی دارند، اما آنهایی که از تیغههای یک بار مصرف استفاده میکنند محبوبترند. باید امکان تمیزکردن داشته باشند و پس از هر بار کار کردن تمیز شوند. نمونههای خارجی چاقوی نجاری فراوان وجود دارد اما در کشور ما، شاید راحتتر باشد از چاقوهایی استفاده کرد که بر اساس نمونههای خارجی ساخته شدهاند.

چهار رطوبت سنج

کیفیت رطوبتسنج اهمیت زیادی دارد. برای پروژههایی که کار نجاری میکنید، دانستن اینکه رطوبت در چوب چقدر وجود دارد بسیار مهم است. اینکه چوب را در شمال ایران بخرید و به تهران بیاورید، تقریبا یک فاجعه است. خود چوبفروشان مازندرانی هم مثلا میگویند بهتر است از ما نخرید، در واقع انگار ماستِ آنها در تهران مزه ترش داشته باشد،حالا برای چوب چنین واقعی وجود دارد که نمیتوان آن را به این راحتی از یک منطقه مرطوب به منطقه خشک برد و استفاده کرد. رطوبتسنج اما وسیلهای است که میتواند شما را کمک کند تا از خشکی چوب خود، مطمئن شوید.

پنج مغار

مغارها بخش لاینفک نجاری هستند. هر کدام از آنها یک کار متفاوت میکند و اگر پای در حرفه یا تفریح نجاری گذاشتید باید خود را برای خرید انبوهی از آنها آماده کنید. مغارها میتوانند چوب را انحنا بخشند، اما فقط برای این ساخته نشدهاند، هر مغار نیاز به نظافت و تمیزسازی دارد تا پس از مدتی، همچنان به خوبی کارش را انجام داد. بعضی از آنها که از کربن استیل ساختهشدهاند و یا آنها که با کروم ساخته

میشوند نشان میدهد که کارآییشان به شدت بسته به جنسی دارد که با آن ساخته میشود. در بازار ایران مغارها از ۳۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به طور متوسط در نوسان هستند. اگر به حسنآباد بروید، ممکن است بتوانید مغارهای خوبی را بدون دسته انتخاب کنید و برای آن جداگانه دسته بخرید. شاید البته روزی با دستگاه خراطی توانستید خودتان دستههی یک شکلی برای مغارهای نجاری خود بسازید که تماشای آن، کارگاه نجاری شما را از دیگری متمایز کند.

مغارها بر اساس اندازه تیغه هم طبقه بندی میشوند. شما میتوانید شکل های مختلفی را با مغارها بسازید. برای نمونه مغارهایی هستند که برای ساخت لیوان و ماگ چوبی مناسبترند یا برخی دیگر که برای درآوردن شیار چوب مورد استفاده قرار میگیرند. مغارها را با دست میتوانید حرکت دهید و بسته به جنس چوب شما کارایی متفاوتی خواهد داشت. میتوانید هم مغارها را با چکش یا پتک ضربه بزنید.

شش تراز

هر اوستای نجاری، یا نه، کارآموز و خودآموز نجاری هم نیاز به لااقل دو تراز خواهد داشت. ممکن است در یک جسم کوچک چوبی تشخیص تراز و تعادل جسم کار سختی نباشد اما به محض اینکه طول کار بیشتر میشود، شما دیگر نمیتوانید به چشمان خود اعتماد کنید. از ترازهایی تهیه کنید که عمودی، افقی و اریب با زاویه ۴۵ درجه را تشخیص میدهند. معمولا ترازهای خوب از آهن ساخته شدهاند ولی انواع پلاستیکی و سربی آن هم وجود دارد که میتوان به آن اعتماد کرد.

[wp_ad_camp_1] [wp_ad_camp_1]

هفت پیچگوشتی

پیچگوشتیهای نجاری، همان پیچگوشتیهای همیشگی هستند.با تنوع بالا، دو سو و چهارسو در اندازههای مختلف. این کاملا بستگی به این دارد که شما میخواهید به عنوان نجار چه کار کنید. اما توصیه من به همه نجاران جوان و تازهکار، تهیه یک ست و مجموعه کامل از وسایل نجاری است. شما یکی از پیچگوشتیهای بلند را برای وقتهایی لازم دارید که فاصله سوراخهای کار از شما زیاد است و برعکس، زمانی به پیچگوشتی خیلی کوچک و لاغر و یا چاق و کوتاه پیدا میکنید که هیچ چیز دیگری نمیتواند جای کاربرد آن را بگیرد. نداشتن یک مجموعه کامل پیچگوشتی، زمان زیادی را از شما هدر خواهد داد.

هشت ناخن نجاری

این وسیلهها برای هدایت ناخن بر سر چوب استفاده میشوند. اجازه میدهند تا حفرهها را پر کنید و برای رنگآمیزی یا نقاشی آماده شوید. در واقع یک جور سطح محدب هستند یا مقعر که از از بین رفتن چوب جلوگیری می‌‌کنند.

نه کشویی بیرونی

از این ابزار برای زاویه زدن استفاده میشود. زوایای کار را با آن اندازهگیری میکنند و میتوانید در آن زاویه مد نظر، با این وسیله، قفل کنید و در جاهای مختلفی از آن استفاده کنید.

۱۰ گونیای نجاری (مربع چیدمان)

این وسیله در دو اندازه ۶ و ۱۲ اینج رونق دارد. اما معمولا همان ۶ اینچیاش برای کارهای نجاری کفایت میکند. وقتی میخواهید یک مربع بسازید و یا علامتگذاری کنید، این وسیله به شما کمک زیادی میکند. برای مثال زاویه قائمه و عمود را با آن چک میکنید و ریسک نجاری را با آن پایین میآورید. اگر پلاستیکیاش را داشته باشید مشکل شکنندگی خواهید داشت و فایدهاش قطعا از گونیای فلزی برای کار نجاری کمتر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب در حال تکمیل است و به زودی شمار لوازم مورد نیاز به بیش از ۴۰ مورد می‌رسد و عکس‌ها اضافه خواهد شد. برای اطلاع از متن‌های تکمیل شده به تلگرام پندار بپیوندید.

[wp_ad_camp_1] [wp_ad_camp_1]

دانستن نکات مورد توجه شما و یا سوال‌هایی که درباره ابزار دارید در کامنت‌ها، ما را مجاب می‌کند تا پاسخ آن‌ها را برای شما بیابیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *