ویدئوی گفته‌های بی‌پرده صادق زیباکلام در برابر حسین دهباشی

صادق زیباکلام به روایت صادق زیباکلام، به میزبانی حسین دهباشی.

در سلسله برنامه‌های ویدئویی آنلاین که به نام خشت خام و با اجرای حسین دهباشی، بر روی سایت آپارات و وب‌سایت تاریخ آنلاین منتشر می‌شود، این بار صادق زیباکلام میهمان این برنامه است.

او از کودکی خود، خاطراتش از ابن بابویه، بی‌سوادی‌اش در دوران فعالیت‌های سیاسی ابتدایی و جوی که در آن بزرگ، و به صادق زیباکلام فعلی تبدیل شد سخن می‌گوید.

زیباکلام از فضای سیاسی کودکی اش می‌گوید. این‌که به توصیه پدرش، که طرفدار مصدق بوده است به انگلستان می‌رود تا سیاسی نشود روایت می‌کند و این‌که چطور می‌شود که سابقه پدر،‌ در اصل این‌که سیاست چیست و این درست و آن غلط است، در آن مقطع به او منتقل نمی‌شود صحبت می‌کند. می‌گوید در لندن می‌رفتم به کتابخانه بریتیش موزیوم و یک بخشی داشت که پر از کتب فارسی بود که در آن زمان خیلی‌هایش در اران ممنوع بود. این ماجرا به سال ۴۵ و ۴۶ باز می‌گردد و در آن زمان کنفرانسی درباره انقلاب مشروطه برای کنفدراسیون فارغ‌التحصیلان و دانشجویان ایرانی داده است. او در این گفتگو متفاوت از گفتگوهای روزمره سیاسی حاضر شده است.

حسین دهباشی می‌پرسد که در آن زمان مشروطه شما مشروعه می‌شد؟ زیباکلام می‌گوید نه، در آن زمان مشروطه مشروطه بود و به نظر من روایت‌های بعدی بود که سعی کردند بگویند مشروطه مشروعه است. دکتر صادق زیباکلام، می‌گوید همه زندگی‌اش خلاصه شده بود در درس خواندن (شیمی خوانده است) و این‌که مبارزه کنیم علیه رژیم شاه.

او در این گفتگوی مفصل به ماجراهای انقلاب اسلامی و رخدادهای پس از آن هم اشاره می‌کند.

زمستان فصل مردن نیست نوشته فرشته نوبخت
در این مطلب:

Join the Conversation

حال و هوای نوروزی تجریش ۱۳۹۶
حال و هوای نوروزی در بازار تجریش
رقص و شادمانی در پاسارگاد
شادمانیِ مردمی، در پاسارگاد، لحظه تحویل سال ۱۳۹۶
بی بی سی فارسی
آن‌چه بی‌بی‌سی فارسی درباره ایرانی‌های آمریکا نگفت
سریال شهرزاد ۲
«شهرزاد۲» کی می‌آید ؟
علیرضا استیج
شعری که علیرضا، برنده استیج، در فینال خواند
عید نوروز ۱۳۹۶
فرا رسیدن ۱۳۹۶ مبارک

تازه‌ها

خبرهای مهم

خبرهای داغ

تازه‌ها

حال و هوای نوروزی تجریش ۱۳۹۶
رقص و شادمانی در پاسارگاد
صادق زیباکلام

خبرهای داغ

بی بی سی فارسی
علیرضا استیج
عید نوروز ۱۳۹۶