ساختمان قدیمی سینما آزادی، دهه ۷۰، پیش از آن‌که بسوزد

سینما آزادی قدیم

سینما آزادی تهران (شهر فرنگ سابق)، در سال ۴۸ توسط برادران روحانی در چهارراه عباس آباد آغاز به کار کرد و پس از اکران فیلم مشهوری مثل جنگ ستارگان، یکی از مهم‌ترین سینماهای تهران شد.

صف‌های مشهور آن در خیابان تا دهه ۷۰ برای نزدیک به ۳۰ سال بخشی از چهره خیابان عباس‌آباد (بهشتی فعلی) را تشکیل می‌داد. در سال ۵۹ در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و نام آن از شهرفرنگ به آزادی تغییر کرد.

پس از جنگ تحمیلی ایران با عراق، این سینما در تملک حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت.

سومین آتش سوزی در سینما آزادی، پس از ۵۵ و ۶۹، در سال ۱۳۷۶، فروردین ماه صورت گرفت. زمانی که فیلم «کمدی تعطیلات» روی پرده بود، کانال‌های هواکش‌های سمت راست سالن اصلی (شهرفرنگ) دچار شعله می‌شود و در میان تجهیزات آن که پلاستیکی بوده است می‌پیچد و در پی دود غلیظ، تماشاچیان فرار می‌کنند. در این اتفاق، شیشه‌ها ذوب شده و می‌ریزند. اما سالن شهر قصه (سالن پشتی سینما) حفظ می‌شود.

چند روز بعد از بیم ریزش، آن سینما هم تخریب می‌شود. این ماجرا تا سال ۱۳۸۵ باقی می‌ماند تا ساختمان تازه در همان مکان ساخته و افتتاح شود. پیش از این قرار بود طرحی از بابک شکوفی توسط مهندسین مشاور توان که برنده مسابقه شده بود ساخته شود اما این اتفاق نیفتاد.

در این مطلب:

Join the Conversation

کوچه بن بست، اثر بابک بیات، نوازندگی بامداد بیات
ویدئوی دیده نشده‌ای از تهران قدیم دهه ۴۰
حسن معجونی، گفتگویی درباره گروه تئاتر لیو
کارتونی درباره دونالد ترامپ
خانه لاکچری و لوکس شمس الواعظین روزنامه نگار
آنونس فیلم سلکشن یک رویا، نهنگ عنبر ۲

تازه‌ها

خبرهای مهم

خبرهای داغ

تازه‌ها

خبرهای داغ